Американські можновладці зі штату Каліфорнія згадали про недооцінені переваги письма від руки. За новим законом вчителі місцевих шкіл повертаються до класичної методики викладання. Пояснюємо, чому в їхньому арсеналі знову опинилися ручки та зошити, а не комп’ютери та планшети.
4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком.
Рак не обирає. Ця хвороба вражає мешканців усіх країн, багатих і бідних, чоловіків та жінок, дітей та дорослих. Онкологічні захворювання стали однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. За останніми прогнозами ВООЗ, якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість людей, що вперше захворіли на рак, зросте на 77% і сягне 35 млн.
І поки вчені по всьому світу шукають нові методики лікування, кожен може докласти зусиль, щоб зруйнувати плани раку!
Головні дві речі, на які може вплинути людина – це профілактика та раннє виявлення онкозахворювань.
У 40% випадків раку можна запобігти простими повсякденними діями. Наприклад, причини третини смертей від раку – це куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та недостатнє споживання рослинної їжі. Дбаючи про здоровий спосіб життя ви знижуєте ризики захворіти!
Також дуже важлива рання діагностика захворювання. У більшості випадків виявлення хвороби на ранніх стадіях в рази підвищує шанси на її вдале подолання. Тому при перших тривожних симптомах – не чекайте, поки саме мине. Запишіться на огляд до лікаря — зруйнуйте раку плани!
В Україні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік. Тютюнокуріння підвищує ризик інсульту, стенокардії та інфаркту міокарда і приблизно в 5 разів — раптової смерті. За даними ВООЗ, це третя причина смертності у світі.
Сигаретна упаковка — важливий канал комунікації зі споживачами тютюну. За статистикою 93% теперішніх курців помічають медичні попередження на пачках сигарет, а 54% курців задумувались через них про припинення куріння.
Набори комбінованого медичного попередження, які будуть використовуватись в Україні, було сформовано МОЗ у партнерстві з громадськістю, не повʼязаною з тютюновою індустрією, з бібліотек зображень тих країн, де медичні попередження довели свою ефективність (Австралія, Таїланд, Канада, міжнародної неприбуткової організації CTFK та міжнародної неприбуткової організації Vital Strategies).
Домовтеся з дитиною, що відтепер це її Символ сили, і що він завжди поруч, аби додавати впевненості в собі.
Як звернутися до Символа сили? Доволі просто: взяти до рук, роздивитися, стиснути, відчути вагу предмета, пригадати, що з ним пов’язує, сфокусуватися на своїх думках та почуттях. Проста техніка поверне відчуття спокою та контролю.
Попередьте дитину: навіть якщо Символ сили загубиться, його сила — всередині дитини
«Не вигадуй, цього не було»: як впоратися з газлайтерами
Кожен з нас час від часу може почути подібні слова — на роботі, від друзів чи близьких. Але якщо їх говорять часто та серйозно, це ознака газлайтингу — психологічної техніки, коли людина намагається змінити ваше сприйняття реальності. Як не дозволити собою маніпулювати:
Розпізнавайте сигнали: постійне заперечення, перекручування фактів та звинувачення — це ознаки газлайтингу.
Зберігайте спокій і встановлюйте межі: такі люди намагатимуться підривати вашу впевненість у собі.
Розповідайте про подібні ситуації близьким. Погляд з боку може допомогти вам побачити об’єктивну картину.
Піклуйтесь про свою психологічну та емоційну стійкість. Припиняйте некомфортні для вас розмови та прощайтеся з людьми, які маніпулюють вами.
Якщо ситуація стає серйозною і ви постійно відчуваєте психологічний дискомфорт, не соромтеся звернутися по допомогу до психолога.
Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується. Якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря.
Зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:
☛
лихоманка;
☛
утруднене дихання;
☛
свистяче дихання;
☛
втрата ваги;
☛
сильна втома;
☛
пітливість по ночах тощо.
Якщо ви помітили такі симптоми, не займайтесь самодіагностикою, а зверніться до профільного лікаря!
Цукровий діабет — це одна з наймасштабніших проблем охорони здоров’я. За даними ВООЗ, кількість хворих на недугу зросла вдвічі за останні 40 років. Чи можна запобігти розвитку цього підступного захворювання у себе в майбутньому? Так! Однозначно. Якщо вчасно звернути увагу на певні симптоми, зміни в аналізах і покращити спосіб життя. ☝️ Відповідно до критеріїв МОЗ норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно. ❗ На рівень цукру в крові впливають такі фактори: ☛
спосіб життя, зокрема незбалансоване харчування, низька фізична активність, дефіцит сну;
☛
спадковість;
☛
супутні захворювання;
☛
приймання деяких медикаментів;
☛
стрес.
Досить часто симптоми предіабету є не досить вираженими. Саме тому планові обстеження — правильний і необхідний крок, щоб не проґавити захворювання.
Однією з основних причин смерті українців є серцево-судинні захворювання. Найчастіші захворювання — ішемічна хвороба серця та інсульт. У групу ризику автоматично потрапляють всі, хто:
☛
має підвищений артеріальний тиск;
☛
страждає від порушення функції роботи нирок;
☛
має надмірну вагу;
☛
палить;
☛
вживає алкогольні напої (нагадаємо, що “безпечної дози” алкоголю не існує);
☛
мешкає у місці з поганою екологією;
☛
веде малорухомий спосіб життя;
☛
нехтує принципами здорового харчування (наприклад, часто переїдає та безконтрольно вживає шкідливу їжу). ☝️ Рецепт здоров’я загалом дуже простий: здоровий сон + правильне харчування + регулярна фізична активність.
За статистикою, від безсоння страждає понад 10 % населення розвинених країн, а в кожного другого дорослого спостерігається один або декілька симптомів розладу сну. Якби ми мали українську статистику, то, напевно, вона була б набагато гіршою. Після 24 лютого 2022 року, мабуть, лише 10 % українців можуть похвалитися відсутністю тих або інших порушень сну. Oleg Shvets, президент Асоціації дієтологів України, консультант з громадського здоровʼя МОЗ України, розповів про продукти, які дозволять зробити сон спокійнішим, а загальний стан здоров’я – кращим.