Американські можновладці зі штату Каліфорнія згадали про недооцінені переваги письма від руки. За новим законом вчителі місцевих шкіл повертаються до класичної методики викладання. Пояснюємо, чому в їхньому арсеналі знову опинилися ручки та зошити, а не комп’ютери та планшети.

4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком.

Рак не обирає. Ця хвороба вражає мешканців усіх країн, багатих і бідних, чоловіків та жінок, дітей та дорослих. Онкологічні захворювання стали однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. За останніми прогнозами ВООЗ, якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість людей, що вперше захворіли на рак, зросте на 77% і сягне 35 млн.

І поки вчені по всьому світу шукають нові методики лікування, кожен може докласти зусиль, щоб зруйнувати плани раку!

☝️ Головні дві речі, на які може вплинути людина – це профілактика та раннє виявлення онкозахворювань.

У 40% випадків раку можна запобігти простими повсякденними діями. Наприклад, причини третини смертей від раку – це куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та недостатнє споживання рослинної їжі. Дбаючи про здоровий спосіб життя ви знижуєте ризики захворіти!

Також дуже важлива рання діагностика захворювання. У більшості випадків виявлення хвороби на ранніх стадіях в рази підвищує шанси на її вдале подолання. Тому при перших тривожних симптомах – не чекайте, поки саме мине. Запишіться на огляд до лікаря — зруйнуйте раку плани!

Посилюємо ефект антитютюнових обмежень 🚭

В Україні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік. Тютюнокуріння підвищує ризик інсульту, стенокардії та інфаркту міокарда і приблизно в 5 разів — раптової смерті. За даними ВООЗ, це третя причина смертності у світі.

⚡️
 
 З 11 січня 2024 року медичні попередження про шкоду куріння займатимуть 65% площі пачки. Також виробники відтепер зобов’язані розміщувати на упаковках із сигаретами QR-код, який веде на сервіс Центру громадського здоров’я МОЗ України щодо надання допомоги з відмови від куріння «Я кидаю курити». 

Сигаретна упаковка — важливий канал комунікації зі споживачами тютюну. За статистикою  93% теперішніх курців помічають медичні попередження на пачках сигарет, а 54% курців задумувались через них про припинення куріння. 

Набори комбінованого медичного попередження, які будуть використовуватись в Україні, було сформовано МОЗ у партнерстві з громадськістю, не повʼязаною з тютюновою індустрією, з бібліотек зображень тих країн, де медичні попередження довели свою ефективність (Австралія, Таїланд, Канада, міжнародної неприбуткової організації CTFK та міжнародної неприбуткової організації Vital Strategies). 
«Вегето-судинну дистонію» можна безрезультатно «лікувати» роками. Справа в тому, що такого діагнозу не існує в міжнародній класифікації захворювань і фактично це синдромом, причиною якого можуть бути інші захворювання. За Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду даний синдром відноситься до соматоформної вегетативної дисфункції (рубрика Ф45.3).
Зазвичай про цей синдром (певний набір симптомів) говорять, коли людина скаржиться на:
 тривожність, тремтіння рук, проблеми зі сном, відчуття нестачі повітря та «клубку в горлі»;
 запаморочення, біль в області серця, коливання тиску, прискорений пульс при нормальному ЕКГ;
 дискомфорт у животі, закреп, пронос, метеоризм або печію;
 підвищену температуру при відсутності запальних процесів за результатами обстежень.
Ці скарги посилюються на тлі стресів, інфекцій, гормональних порушень, спадкової і конституційної схильності.
Обстеження, які варто пройти для виключення всіх органічних захворювань, що протікають зі схожою симптоматикою:
✔️ загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, ЕКГ, іноді – добовий моніторинг ЕКГ чи ЕхоКГ;
✔️ за потреби УЗД органів черевної порожнини, рентгенографія грудної клітки;
✔️ в деяких випадках: МРТ головного мозку, консультації кардіолога, гастроентеролога, ендокринолога, невролога.
Якщо ж обстеження не виявляють порушень в роботі організму, а скарги залишаються — варто звернутися до психотерапевта або психіатра. В деяких випадках такий стан може бути повʼязаний із психологічним здоровʼям.
У складний момент, особливо якщо нас немає поруч, дитину може підтримати Символ сили. Це може бути будь-яка річ: сувенір, мушля, фотографія чи іграшка. Створіть такий символ разом — нехай вона звертається до нього, коли нервує, коли потрібно заспокоїтися та зосередитися 😌

Домовтеся з дитиною, що відтепер це її Символ сили, і що він завжди поруч, аби додавати впевненості в собі.

Як звернутися до Символа сили? Доволі просто: взяти до рук, роздивитися, стиснути, відчути вагу предмета, пригадати, що з ним пов’язує, сфокусуватися на своїх думках та почуттях. Проста техніка поверне відчуття спокою та контролю.

Попередьте дитину: навіть якщо Символ сили загубиться, його сила — всередині дитини ❤️‍🩹
Чи знали ви, що фізичні вправи корисні не тільки для тіла, а ще й для мозку?
Цікаво дізнатися, де тут взаємозв’язок? Тоді залишайтеся з нами.
Яку користь для мозку забезпечують фізичні вправи:
Сприяють живленню мозку. Під час фізичної активності відбувається активніший приплив крові до мозку. У результаті прискорюється транспорт кисню та усіх поживних речовин до мозкових клітин, які забезпечують повноцінну роботу мозку.
Знижують рівень стресу. Фізичні вправи допомагають знизити рівень стресу і тривожності, стимулюючи вироблення гормонів, які зменшують вплив стресових факторів на роботу мозку.
Стимулюють синтез нейротрансмітерів. Під час спорту активніше виробляються нейротрансмітери, такі як дофамін та серотонін, які позитивно впливають на настрій та когнітивні функції, зокрема на пам’ять і навчання.
Зміцнюють пам’ять. Фізична активність сприяє збільшенню рівня нейротрофічного фактору головного мозку (BDNF) — білка, який відповідає за стимуляцію та розвиток нейронів. Чим вищі рівні BDNF, тим краща нейропластичність нашого мозку, і тим краща функція та місткість пам’яті.
Стимулюють нейрогенез. Фізична активність може сприяти збільшенню кількості нових нейронів (нейрогенезу) в певних частинах мозку, які пов’язані з пам’яттю та навчанням.
Коли ваша мотивація до спорту падає — згадуйте, що окрім вдосконалення фізичної форми, завдяки спорту ви ще й забезпечуєте покращену роботу свого мозку.

«Не вигадуй, цього не було»: як впоратися з газлайтерами 

Кожен з нас час від часу може почути подібні слова — на роботі, від друзів чи близьких. Але якщо їх говорять часто та серйозно, це ознака газлайтингу — психологічної техніки, коли людина намагається змінити ваше сприйняття реальності. Як не дозволити собою маніпулювати:

Розпізнавайте сигнали: постійне заперечення, перекручування фактів та звинувачення — це ознаки газлайтингу.
Зберігайте спокій і встановлюйте межі: такі люди намагатимуться підривати вашу впевненість у собі.
Розповідайте про подібні ситуації близьким. Погляд з боку може допомогти вам побачити об’єктивну картину.
Піклуйтесь про свою психологічну та емоційну стійкість. Припиняйте некомфортні для вас розмови та прощайтеся з людьми, які маніпулюють вами.
Якщо ситуація стає серйозною і ви постійно відчуваєте психологічний дискомфорт, не соромтеся звернутися по допомогу до психолога.


Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується. Якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря.

 Зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

 лихоманка;

 утруднене дихання;

 свистяче дихання;

 втрата ваги;

 сильна втома;

 пітливість по ночах тощо.

❗ Якщо ви помітили такі симптоми, не займайтесь самодіагностикою, а зверніться до профільного лікаря!

Детальніше про кашель

Цукровий діабет — це одна з наймасштабніших проблем охорони здоров’я. За даними ВООЗ, кількість хворих на недугу зросла вдвічі за останні 40 років. Чи можна запобігти розвитку цього підступного захворювання у себе в майбутньому? Так! Однозначно. Якщо вчасно звернути увагу на певні симптоми, зміни в аналізах і покращити спосіб життя. ☝️ Відповідно до критеріїв МОЗ норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно.  ❗ На рівень цукру в крові впливають такі фактори:   спосіб життя, зокрема незбалансоване харчування, низька фізична активність, дефіцит сну;  

 спадковість;   

 супутні захворювання;   

 приймання деяких медикаментів;  

 стрес.

Досить часто симптоми предіабету є не досить вираженими. Саме тому планові обстеження — правильний і необхідний крок, щоб не проґавити захворювання.

Однією з основних причин смерті українців є серцево-судинні захворювання. Найчастіші захворювання — ішемічна хвороба серця та інсульт.  У групу ризику автоматично потрапляють всі, хто:

 має підвищений артеріальний тиск;

 страждає від порушення функції роботи нирок;

 має надмірну вагу;

 палить;

 вживає алкогольні напої (нагадаємо, що “безпечної дози” алкоголю не існує);

 мешкає у місці з поганою екологією;

 веде малорухомий спосіб життя;

 нехтує принципами здорового харчування (наприклад, часто переїдає та безконтрольно вживає шкідливу їжу). ☝️ Рецепт здоров’я загалом дуже простий: здоровий сон + правильне харчування + регулярна фізична активність.

За статистикою, від безсоння страждає понад 10 % населення розвинених країн, а в кожного другого дорослого спостерігається один або декілька симптомів розладу сну. Якби ми мали українську статистику, то, напевно, вона була б набагато гіршою. Після 24 лютого 2022 року, мабуть, лише 10 % українців можуть похвалитися відсутністю тих або інших порушень сну. Oleg Shvets, президент Асоціації дієтологів України, консультант з громадського здоровʼя МОЗ України, розповів про продукти, які дозволять зробити сон спокійнішим, а загальний стан здоров’я – кращим.